Gdyby się zastanowić i przemyśleć kwestię podejścia Polaków do dentystów, ortodontów czy protetyków {zbiór: http://DENTYSTA-STOMATOLOG.com/opole,1.html} to problemem numer jeden wcale nie byłaby obawa o ból czy nieprzyjemne wrażenia z wizyty. Okazuje się, że unikamy dentystów tak długo jak możemy z powodu… pieniędzy. Jesteśmy bowiem doskonale świadomi faktu, że usługi stomatologiczne nie są tanie a wyleczenie jednego zęba może kosztować nawet kilkaset złotych. Do dentystów chodzimy więc zazwyczaj z przymusu, gdy ból nie daje nam normalnie funkcjonować albo właśnie wtedy, gdy po prostu stać nas na wydanie jednorazowo kilkuset złotych.

Oczywiście rozwiązaniem może być na przykład dentysta w Opolu współpracujący z Narodowym Funduszem Zdrowia, gdzie część usług świadczona jest za darmo dla osób ubezpieczonych. Tu jednak rodzą się kolejne dwa problemy: przede wszystkim dentyści współpracujący z NFZ niekoniecznie muszą mieć gabinety w każdym mieście. Z reguły przyjmują w dużych ośrodkach wojewódzkich i powiatowych, o wiele rzadziej w gminnych centrach medycznych czy przychodniach. Druga sprawa to że nie wszystkie zabiegi i usługi dentystyczne są refundowane przez NFZ. O ile nagła pomoc w przypadku jakiegoś ropnia lub wyjątkowo silnego bólu nie będzie problemem o tyle chęć wstawienia protezy zębowej, wykonania koronki albo mostka, nie mówiąc już o pełnej protetyce jamy ustnej oraz o założeniu aparatu ortodontycznego może spotkać się z koniecznością uiszczenia zapłaty.

Niestety w Polsce publiczna i państwowa stomatologia wciąż jest jedną z najgorszych w całej Europie a dostęp do darmowych usług finansowanych z budżetu państwa jest cały czas niezwykle mierny. Zdarzyć się oczywiście może, że kiedy jeden stomatolog zbyt mocno wywinduje swoje ceny to bez problemu znajdziemy dla niego alternatywę w postaci jakiegoś tańszego gabinetu. Co jednak w przypadku, gdy w danym mieście działa tylko jeden dentysta i nie mamy za bardzo opcji aby udać się ze swoim problemem do innego? Pozostaje nam zapłacić ustaloną przez niego stawkę albo pomęczyć się jeszcze z bólem i jechać do innego dentysty. Jak natomiast oni sami tłumaczą swoje olbrzymie, zaporowe nierzadko ceny? Wbrew pozorom „drogie studia i wykształcenie medyczne” wcale nie są najczęstszą odpowiedzią na pytania pacjentów o wysokie stawki. Dentyści bronią się innym argumentem: wysokimi kosztami utrzymania gabinetów, zakupu profesjonalnego sprzętu oraz całego dentystycznego oprzyrządowania niezbędnego do wykonywania poszczególnych usług.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>