Strach, niepewność, przerażenie albo niepokój – to najczęstsze uczucia, które towarzyszą nam na egzaminach i… podczas wizyty u dentysty. W najbardziej skrajnych przypadkach pacjenci przed odwiedzeniem gabinetu dentystycznego zażywają nawet środki uspokajające, a medycyna w Polsce zna przypadki – głównie u dzieci, ale i u dorosłych – że aby w ogóle doszło do jakiegoś dentystycznego zabiegu, pacjent musi zostać całkowicie znieczulony. Przyczyny, dla których tak panicznie boimy się dentystów są przeróżne, ale warto wiedzieć, jak przygotować się do wizyty, aby przebiegała ona w sposób całkowicie neutralny. Chociaż dla większości osób wydaje się całkowicie naturalnym fakt, iż przed wizytą u stomatologa myje się zęby, to niejeden specjalista (dentysta-stomatolog) z Zielonej Góry przyznaje, że niestety nie każdy pacjent wykonuje tak podstawową czynność. Zdarzają się zbyt często sytuacje, w których nieświeży oddech i resztki jedzenia między zębami znacznie utrudniają lekarzowi pracę, nie mówiąc już o tym, że leczenie zębów, na których znajduje się pokarmowy osad, całkowicie mija się z celem. Dentyści apelują, aby – jeśli naprawdę brakuje nam czasu na umycie zębów – przynajmniej przepłukać je płynem do zębów albo chociaż mineralną wodą i usunąć językiem pozostałości lunchu lub obiadu. Takie zachowanie będzie nie tylko o wiele bardziej kulturalne, ale przede wszystkim o wiele bardziej higieniczne dla obu stron: dentysty oraz samego pacjenta.

Ponieważ jak zostało już wspomniane, stomatolog w niektórych osobach może budzić strach i nieprzyjemne uczucia, nasze przygotowanie do wizyty w gabinecie powinno rozegrać się także w sferze psychicznej. Jeśli boimy się bólu, warto zadzwonić wcześniej do gabinetu i dowiedzieć się, ile kosztuje dodatkowe znieczulenie albo czy dentysta stosuje tak zwany gaz rozweselający. Można również poprosić o przygotowanie specjalnej opaski na oczy (jest standardem w zachodnich gabinetach, w Polsce dopiero się powoli pojawia) lub o zasłonięcie sprzętów dentystycznych zanim pacjent nie zamknie oczu. Chociaż takie działania mogą się wydawać przesadzone i głupie, badania psychologiczne pokazują, że mają jednak znaczący wpływ na spokój pacjenta i pomagają mu się zrelaksować przed nieprzyjemnym faktem borowania albo leczenia kanałowego.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>