Trzeba przyznać, że cukier jest bardzo pożądanym towarem handlowym. Pokazała to panika na rynku podczas dość sztucznie wykreowanego "kryzysu cukrowego", jaki miał miejsce kilka lat temu. Nagle okazało się, że hurtownicy nie mają swobodnego dostępu do słodkich kryształów, a wszelkie zamówienia miały być kontraktowane w cukrowniczych koncernach z ogromnym wyprzedzeniem. Rynek spożywczy uganiał się za cukrem – wynajmowano nawet "poszukiwaczy cukru", których prowizje za zdobycie towaru były wręcz niebotyczne. Ceny detalicznie gwałtownie podskoczyły. Ten chaos trwał jakieś trzy miesiące, po czym okazało się, ze cukru raczej nie zabraknie i nie trzeba robić szczególnych zapasów. Kryzys cukrowy mógłby trwać dłużej za czasów PRL, kiedy to dostęp do niego był limitowany i można go było wyłącznie nabyć za okazaniem kartek. Społeczeństwo nie miało wtedy takiego problemu z próchnicą (definicja z wikipedia.org)  jak obecnie.

XXI wiek to istna zaraza cukrowa, której sprzyja ciągły pośpiech zapracowanych osób. Nie są one w stanie dopilnować jakości posiłków spożywanych przez swoje pociechy – ufając najmłodszym domownikom dają im pieniądze na jedzenie, które młodzież wydaje na słodycze. Nie pomógł zakaz sprzedaży słodyczy w szkolnych sklepikach. Pomysł sam w sobie był dobry, ale nie przewidział "luk" w postaci sklepów pozaszkolnych, do których to przeniosła się młoda klientela. Tam nikt nie może zabronić im zakupu żadnej słodkości.

Ogromnym błędem była likwidacja gabinetów stomatologicznych w szkołach. Można było narzekać na niezbyt fajne podejście do młodych pacjentów, ale jednak walka z próchnicą była ułatwiona. Obecnie szkoły rozpaczają nad otyłością i fatalnym staniem uzębienia swoich uczniów – oszczędności w budżecie państwa pokazały wyraźnie, że nie można skąpić na zdrowiu. Jeszcze ćwierć wieku temu na szkołę przypadała może garstka osób z nadwagą, ale nie było otyłości – dzieci i młodzież miały też zdrowe zęby. Najlepszym rozwiązaniem byłoby odcięcie ludzi od cukru – niestety, jest to raczej niemożliwe i wymaga kształcenia świadomości w temacie szkodliwości cukru względem zdrowia. Gdzie leczyć próchnicę? Dentyści w  Częstochowie (lista gabinetów z dentysta-stomatolog.com Częstochowa) od dawna skutecznie walczą z próchnicą, przy czym podkreślają, że w trosce o piękny uśmiech niedopuszczalne jest unikanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Stomatolodzy leczą próchnicę u ludzi w każdej grupie wiekowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>